PDF چاپ نامه الکترونیک

 

 دانشگاه فني خاورميانه‌ (M.E.T.U)

دانشگاه فني خاورميانه (M.E.T.U)يكي از مؤسسات اوليه آموزش عالي دولتي تركيه مي‌باشد. اين دانشگاه در سال1956 تأسيس گرديد و هدف آن ارائه خدمات تحصيلي به كشور تركيه و منطقه بود. دانشگاه فوق زبان انگليسي را به عنوان زبان رسمي آموزش برگزيده است. از همان ابتدا هدف دانشگاه فوق‌الذكر آموزش دانشجويان در زمينه‌هاي علمي، فني و حرفه‌اي بود تا دانشجويان بتوانند نيازهاي اجتماعي، اقتصادي و فني منطقه را برآورده سازند. M.E.T.Uمفتخر است كه در اين زمينه افتخارات زيادي كسب نموده و همچنان به افتخارات بيشتري مي‌انديشد.

در سال1956 دانشگاه فني خاورميانه (M.E.T.U)كار خود را با 4 استاد و 40 دانشجو آغاز كرد. M.E.T.Uدر مكان‌هاي موقت كه در شهر داشت به رشد و توسعه خود ادامه داد تا اينكه در سال1962 كمپ جديدي در 7كيلومتري خارج از مركز آن زمان شهر آغاز شد. در اكتبر1963 اولين كلاس‌ها در كمپ جديد آغاز به ‌كار كردند. امروزه، كمپ مدرن M.E.T.Uمجهز به پيشرفته‌ترين امكانات علمي و فني است كه پذيراي 21000 دانشجو و داراي 1200 هيئت علمي تمام وقت و 1500 كمك استاد مي‌باشد. اين دانشگاه داراي 46 برنامه كارشناسي در 5دانشكده و 80 برنامه كارشناسي ارشد و 53 برنامه دوره دكترا مي‌باشد و از 2003 تاكنون بيش از 77000 دانشجو از اين دانشگاه فارغ‌التحصيل شده‌اند.

از ميان 000،800،1 دانشجو كه هر ساله امتحان كنكور را مي‌دهند بيش از  از يكهزار دانشجو كه بالاترين نمره را در كنكور كسب مي‌كنند وارد اين دانشگاه مي‌شوند و اين دانشگاه را براي ادامه تحصيلات خود انتخاب مي‌كنند.

از آنجائيكه زبان رسمي آموزش در اين دانشگاه زبان انگليسي است و چون اعتبار بين‌المللي زيادي دارد دانشجويان زيادي از كشورهاي مختلف مايل هستند در مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد اين دانشگاه شركت كنند. تعداد دانشجويان خارجي كه در هر سال مشغول تحصيل در اين دانشگاه هستند بين 800 تا 1200 دانشجو متغير مي‌باشد و اين تعداد از 60 كشور مختلف جهان به اين دانشگاه وارد شده‌اند. در حال حاضر حدود 6000 نفر از كل دانشجويان M.E.T.Uيعني حدود 28درصد وارد مقاطع كارشناسي ارشد و دكترا مي‌شوند. كمپ اصلي دانشگاه در يك مكان 11000 هكتاري بنا شده است و در آنكارا در بزرگراه Eskisehirكه تقريباً در 7كيلومتري غرب مركز آنكارا (Kizilay)مي‌باشد واقع شده است.

خطوط اتوبوس و ميني‌بوس به اين كمپ جريان دارد و براحتي توسط ماشين يا تاكسي مي‌توان به اين كمپ دسترسي پيدا كرد. كليه دانشكده‌ها و دپارتمان‌ها به استثنا دانشكده كارشناسي ارشد علوم دريايي در كمپ اصلي واقع شده‌اند و دانشكده فوق‌الذكر در ساحل جنوبي تركيه در Erdemliقرار دارد.

كمپ اصلي دانشگاه در يك محوطه جنگلي قرار دارد و داراي 10 ميليون درخت است كه از سال1961 توسط دانشجويان، استادان و كادر دانشگاه كاشته شده است و يك فضاي سبز بزرگي را در آنكارا تشكيل داده است. در كمپ، مجسمه‌هاي زيادي وجود دارد و در پشت ساختمان اداري يك مجسمه برنز از كمال آتاتورك بنيانگذار تركيه مدرن مشاهده مي‌شود كه در سپتامبر 1966 بنا شده است.

سال تحصيلي دانشگاه فني خاورميانه (M.E.T.U)از دو ترم تشكيل شده است كه هر ترم 16 هفته مي‌باشد كه شامل امتحانات نهايي است. ترم پاييز از هفته آخر سپتامبر آغاز و در هفته آخر دسامبر پايان مي‌پذيرد و امتحانات نهايي در دو هفته اول ژانويه برگزار مي‌گردد. ترم بهار از اواسط فوريه آغاز و در هفته آخر ماه مه (May)پايان مي‌پذيرد و امتحانات نهايي در خلال دو هفته اول ماه جون (June)برگزار مي‌گردد. همينطور M.E.T.Uيك دوره 6 هفته‌اي تابستاني را ارائه مي‌كند كه از هفته اول جولاي آغاز و تا اواسط آگوست طول مي‌كشد. مدرسه تابستاني بين‌المللي M.E.T.Uبراي دانشجويان خارجي مهمان مي‌باشد كه مايل هستند دوره‌هاي خاصي را بگذرانند.

دانشجويان خارجي چگونه مي‌توانند تقاضاي خود را به M.E.T.Uبفرستند؟

مقطع كارشناسي:

دانشجوياني كه از دبيرستان يا معادل آن فارغ‌التحصيل شده‌اند و معيارهاي مربوطه را برآورده مي‌كنند مي‌توانند مستقيماً با دانشگاه فني خاورميانه مكاتبه كنند. معيارهاي پذيرش در M.E.T.Uمعمولاً شامل نمره قابل قبول از يكي از امتحانات معتبر بين‌المللي مانند: SAT، GCEيا از كنكور دانشگاههاي بعضي از كشورها مانند اردن، چين، سوريه، لبنان و فلسطين يا كسب نمره قابل قبول از امتحانات بين‌المللي دانشجويي (YOS)كه توسط مركز تعيين سطح و گزينش دانشجوي تركيه برگزار مي‌گردد. YOSتنها براي دانشجويان خارجي است كه در كنسولگري يا سفارتخانه‌هاي تركيه در بيش از 17 كشور جهان در آنكارا يكبار در سال برگزار مي‌شود كه معمولاً اين امتحان در ماه آوريل برگزار مي‌گردد.

نشاني براي بدست آوردن اطلاعات در رابطه با اين امتحان به قرار ذيل است:

OSYM-YOS, Bilkent, 06538, ANKARA, TURKEY,           www.osym.gov.tv.

فاكس: 3124406895 90+                    تلفن: 3124409172 90+

ترانسفر

دانشجوياني كه از موقعيت تحصيلي خوبي برخوردار هستند مي‌توانند تقاضاي ترانسفر به M.E.T.Uرا بدهند يا مي‌توانند در يك يا دو ترم بعنوان دانشجويان خاص بدون دريافت مدرك شركت كنند.

نشاني براي بدست آوردن اطلاعات در اين رابطه به قرار ذيل است:

Register’s Office,     Middle East Technical University,

Inonu Bulvavi, 06531                  ANKARA – TURKEY

وب سايت:                                                                           www.oidb.metu.edu.tr/english/application

مقاطع كارشناسي ارشد:

دانشجوياني كه مايل هستند در مقاطع كارشناسي ارشد تحصيل كنند مي‌بايستي با دانشكده مورد نظر در M.E.T.Uتماس بگيرند. آدرس اينترنتي هر يك از دانشكده‌هاي مورد نظر را مي‌توانيد در آدرس ذيل پيدا كنيد:

www.oidb.metu.edu.tr/english/application/grapro.htm

برنامه‌هاي مبادله دانشجو:

دانشجوياني كه در دانشگاههايي كه قرارداد دانشجويي با M.E.T.Uدارند مشغول تحصيل هستند مي‌توانند براي يك ترم يا براي يك سال تحصيلي وارد M.E.T.Uشوند. از 1991 تاكنون دانشگاه فني خاورميانه مهمان دانشجويان انتقالي بوده است.

آدرس وب‌سايت مربوطه به قرار ذيل است:

www.issa.metu.edu.tr.

زبان آموزش:

همانطور كه گفته شد زبان آموزشي در M.E.T.Uزبان انگليسي است. از اينرو، دانشجوياني كه در مقاطع تحصيلي دانشگاه پذيرفته مي‌شوند بايد نمره قابل قبولي از امتحان مهارت در زبان انگليسي كسب كنند. استثنا در اين مورد مربوط مي‌شود به دانشجوياني كه زبان مادري آنها انگليسي است. دانشجوياني كه مهارت زبان انگليسي آنها در سطح مورد نياز M.E.T.Uنيست در يك دوره مقدماتي 1ساله كلاس‌هاي انگليسي در دپارتمان انگليسي پايه شركت داده مي‌شوند. در اين مورد مي‌توانيد به آدرس وب‌سايت ذيل مراجعه كنيد:

www.oidb.metu-edu.tr/english/epe.htm.

دپارتمان تحقيقات و مشاوره:

M.E.T.Uبعنوان يك دانشگاه تحقيقاتي اولويت زيادي را به تحقيقات و مشاوره مي‌دهد. كل تعداد پروژه‌هاي كاربردي و نظري در حال اجرا در طول يكسال بيش از 700 پروژه مي‌باشد. بيش از نيمي از آنها پروژه‌هاي تحقيقاتي قراردادي مي‌باشد كه توسط صنايع بخش دولتي و خصوصي اسپانسر شده‌اند. نيم ديگر مربوط مي‌شود به كمك‌هاي اعطايي توسط سازمان‌هاي ملي و بين‌المللي و توسط صندوق تحقيقات دانشگاه كل بودجه براي پروژه‌هاي فعال با بيش از 30ميليون دلار ارزش بالغ بر 14 ميليون دلار مي‌باشد.

مراكز تحقيقاتي عبارتند از:

 • مركز تحقيقات كاربردي
 • مركز تحقيقات سمعي بصري و توليد
 • مركز تحقيقات كشورهاي آسياي ميانه و درياي سياه

و ساير مراكز تحقيقات.

در داخل كمپ در يك فضاي 70هكتاري يك پارك علمي كاربردي واقع شده است و هدف آن افزايش قابليت رقابت‌پذيري تركيه در زمينه‌هاي فن‌آوري با ارائه فضاي مناسب جهت همكاري تحقيقاتي بين M.E.T.Uو صنايع تركيه است.

خدمات دانشجويي:

دانشگاه M.E.T.Uداراي كتابخانه مجهز مي‌باشد كه در مركز كمپ واقع شده است. مساحت اين كتابخانه 12000 مترمربع است كه شامل 8 سالن مطالعه، 2 اطاق نمايش، يك سالن تصويري و محل نشستن براي 750نفر و همينطور سالن‌هاي سخنراني و آموزش و امكانات سمعي و بصري است. اين كتابخانه داراي 928،494 كتاب و مجلات معتبر علمي است كه بيشتر آنها به زبان انگليسي مي‌باشد.

دانشگاه فني خاورميانه داراي يك مركز كامپيوتر است كه خدمات به‌روز را به دانشجويان و هيئت علمي ارائه مي‌دهد. اين مركز خدمات كامپيوتري را به بيش از 30 سِروِر اصلي بطور شبانه‌روزي در طول سال ارائه مي‌دهد.

دفاتر هماهنگي دانشجويي نيز در كمپ وجود دارد كه خدمات مشاوره و راهنمايي را در اختيار دانشجويان خارجي قرار مي‌دهد.

ساير مراكز عبارتند از:

 • مركز مشاوره‌اي براي كسب و پيشه
 • مركز مشاوره‌اي بهداشتي
 • مركز خريد
 • پستخانه
 • بانك
 • فروشگاه كتاب دانشگاه
 • رستوران‌هاي متعدد
 • مركز فرهنگي و تفريحي
 • موزه باستان‌شناسي
 • موزه تكنولوژي و علوم
 • باشگاههاي ورزشي و آكادميك
 • ايستگاه راديويي اف.ام   1-103

آدرس دفاتر:

اداره ثبت‌نام و آموزش:

تلفن:    3122102127+                  فاكس: 3122101117

پست الكترونيكي:                این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید

وب سايت:                www.oidb.metu.edu.tr/english     www.catalog.metu.edu.tr.

اداره دانشجويان خارجي و تحصيلات در خارج از كشور:

تلفن:    903122103491+              فاكس:          903122101105+

پست الكترونيكي:                این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید .

وب سايت:                www.issa.metu.edu.tr                 www.erasmus.metu.edu.tr.

 

دفتر روابط عمومي:

آدرس:

Public Relations Office

Rektorluk, Middle East Technical University, 06531 Ankara, Turkey.

تلفن:    3122102138+                  فاكس: 3122101124+

پست الكترونيكي:                این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید .

وب سايت:                www.po.metu.edu.tr./him/tr.

آدرس و وب‌سايت دانشگاه:

Middle East Technical University

Inonu Bulvari 06531 Ankara, Turkey                          www.metu.edu.tr.

مدارك مورد نياز براي پذيرش در مقطع كارشناسي (براي دانشجويان خارجي)

1- ديپلم دبيرستان يا معادل آن

2- مليت كشوري به غير از كشور تركيه

مدارك مورد نياز كه بايد همراه تقاضانامه ارسال شود:

1- ترجمه رسمي ديپلم دبيرستان به زبان انگليسي يا زبان تركي

2- تقاضاي تكميل شده كه مي‌توان فرم تقاضا را از وب‌سايت ذيل بدست آورد:

www.oidb.metu.edu.tr/english/application/intadm.html.

3- ترجمه رسمي نمرات دبيرستان و كارنامه اصلي دوران دبيرستان كه ممهور به مهر و امضاء مسئول دبيرستان باشد.

4- نتايج امتحانات، رونوشت برابر با اصل نتيجه امتحاني يكي از امتحانات ذيل: YOS، SAT، GCEو غيره.

5- قبض بانكي براي 50دلار امريكا جهت هزينه بررسي تقاضانامه، مبلغ 50دلار امريكا را مي‌توان از طريق ترانسفر بانكي (حواله بانكي) به شماره حساب ذيل پرداخت كرد:

نام بانك:          IS Bankasi             شعبه:          METU

شماره حساب:          3123036 4229     (كد: ISBKTRIS).

توجه: نتايج امتحانات تنها براي 2سال معتبر خواهد بود.

تاريخ اوليه براي پذيرش تقاضانامه‌ها: 17جون2005 (27 خرداد 1384)

تاريخ نهايي براي پذيرش تقاضانامه‌ها: 12 آگوست 2005 (21 مرداد 1384)

 

كميته بررسي تقاضانامه‌ها را بررسي و نتايج را بر روي وي‌سايت ذيل اعلام مي‌كند:

www.oidb.metu.edu.tr/english/application/intadm.html.

برنامه‌هاي كارشناسي براي دانشجويان خارجي و سهميه مربوطه براي 2005:

دانشكده معماري:                          وب سايت:     www.arch.onetu.edu.tr.

 

برنامه‌ها

مدت

مدرك

سهميه

معماري

4 سال

B.Arch

8

شهرسازي

4 سال

B.C.P

7

طراحي صنعتي

4 سال

B.I.P

5

 

 

دانشكده هنر و علوم:            وب سايت:     www.metu.edu.tr/home/wwwfef

 

برنامه‌ها

مدت

مدرك

سهميه

بيولوژي

4 سال

B.S

7

بيولوژي مولكولي و ژنتيك

4 سال

B.S

5

شيمي

4 سال

B.S

8

تاريخ

4 سال

B.S

5

رياضيات

4 سال

B.S

8

فلسفه

4 سال

B.S

6

فيزيك

4 سال

B.S

9

روانشناسي

4 سال

B.S

6

جامعه‌شناسي

4 سال

B.S

7

آمار

4 سال

B.S

5

 

 


 

دانشكده اقتصاد و علوم مديريت:                www.feas.metu.edu.tr

 

برنامه‌ها

مدت

مدرك

سهميه

مديريت بازرگاني

4 سال

B.S

8

اقتصاد

4 سال

B.S

7

روابط بين‌الملل

4 سال

B.S

9

علوم سياسي و مديريت دولتي

4 سال

B.S

5

 

 

دانشكده علوم تربيتي:                   www.fedu.metu.edu.tr

 

برنامه‌ها

مدت

مدرك

سهميه

آموزش زبان خارجه

4 سال

B.A

6

آموزش و تربيت دوران طفوليت

4 سال

B.S

3

آموزش و تربيت دوران ابتدايي

4 سال

B.S

8

آموزش رياضيات دوران ابتدايي

4 سال

B.S

5

آموزش كامپيوتر و تكنيك آموزش

4 سال

B.S

7

آموزش فيزيك

5 سال

M.S

آموزش شيمي

5 سال

M.S

10

 

 


 

دانشكده مهندسي:             www.eng.metu.edu.tr.

 

برنامه‌ها

مدت

مدرك

سهميه

مهندسي هوافضا

4 سال

B.S

9

مهندسي شيمي

4 سال

B.S

9

مهندسي راه و ساختمان

4 سال

B.S

10

مهندسي كامپيوتر

4 سال

B.S

6

مهندسي برق و الكترونيك

4 سال

B.S

9

مهندسي محيط زيست

4 سال

B.S

8

مهندسي غذا

4 سال

B.S

8

مهندسي زمين‌شناسي

4 سال

B.S

8

مهندسي صنايع

4 سال

B.S

6

مهندسي مكانيك

4 سال

B.S

6

مهندسي متولوژي و مواد

4 سال

B.S

9

مهندسي معادن

4 سال

B.S

9

مهندسي نفت و گاز طبيعي

4 سال

B.S

12

 

 

توجه: امتحانات YOSدر روز يكشنبه 17آوريل 2005 (28/1/1384) در 18 كشور جهان از جمله: تركيه (آنكارا)، كابل (افغانستان)، عمان (اردن) و غيره برگزار مي‌گردد. براي اطلاعات بيشتر به وب‌سايت ذيل مراجعه كنيد:

www.osym.gov.tr

شهريه هر ترم براي سال تحصيلي 2005-2004 در دانشكده‌هاي ذيل عبارتند از:

دانشكده معماري و مهندسي براي دانشجويان خارجي                650 دلار امريكا

دانشكده هنر و علوم براي دانشجويان خارجي                           475 دلار امريكا

دانشكده اقتصاد و علوم مديريت براي دانشجويان خارجي             500 دلار امريكا

دانشكده علوم تربيتي براي دانشجويان خارجي                          240 دلار امريكا

هزينه‌هاي زندگي: شامل غذا، حمل و نقل، مسكن و غيره براي هر ماه بين 300 الي 400 دلار امريكا است.

هيچگونه بورس تحصيلي به دانشجويان دوره كارشناسي اعطا نمي‌گردد.

دانشگاه فني خاورميانه:

(تقاضانامه براي رشته‌هاي كارشناسي ارشد جهت دانشجويان خارجي)

مدت دوره:       2 سال

بعضي از دانشكده‌ها دوره كارشناسي ارشد را همراه با پايان‌نامه اعطا مي‌كنند (حداقل 7 موضوع درسي و يك كار مربوط به پايان‌نامه) يا بدون پايان‌نامه اعطا مي‌نمايند (كه در اينصورت شهريه برمبناي تعداد واحدهاي برداشته شده محاسبه مي‌‌گردد).

دوره‌هاي دكترا منجر به اخذ گواهي Ph.Dمي‌گردد و بر پايه حداقل 7 موضوع درسي قرار دارد كه كمتر از 21واحد درسي نمي‌گردد. اين دوره بايد در عرض 8ترم تكميل گردد.

 

نام كالج دوره كارشناسي ارشد

وب ‌سايت

پست الكترونيكي

علوم اجتماعي

www.metu.edu.tr/home/wwwsbe

این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید

علوم كاربردي و طبيعي

www.metu.edu.tr/home/wwwfbe

این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید

انفورماتيك

www.ii.metu.edu.tr

این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید .

رياضيات كاربردي

www.iam.metu.edu.tr

این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید

علوم دريايي

www.ims.metu.edu.tr.

 

 

مدارك مورد نياز براي ورود به دوره كارشناسي ارشد:

1- مدرك كارشناسي 4 ساله

2- نياز به كسب نتايج قابل قبول از يك مركز كارشناسي ارشد مانند GMATيا GREو آزمون مهارت در زبان انگليسي مانند تافل، IELTSو غيره

براي اطلاعات بيشتر مي‌توانيد به وب‌سايت ذيل مراجعه كنيد:

www.metu.edu.tr/home/wwwfbe/apply/tests.htm.

همچنين به غير از موارد فوق بايد توصيه‌نامه و نامه‌اي مبني بر قصد و منظور شما جهت ثبت‌نام در اين دوره‌ها ارائه گردد.

تاريخ نهايي براي پذيرش تقاضا:

بهار 2005،       30 نوامبر 2004                  (10 آذر 1383)

 

شهريه تحصيلي و هزينه زندگي:

شهريه تحصيلي:        425 دلار (در سال تحصيلي 2004 2003)

شهريه تحصيلي براي دوره‌هاي شبانه كه بر مبناي واحد مي‌باشد حدوداً 50 الي 150 دلار براي هر واحد (در سال تحصيلي 2004-2003)

 

هزينه ماهانه زندگي:         400 الي 500 دلار امريكا

 

دانشگاه ‌HACETTEPE

دوره‌هاي كارشناسي براي دانشجويان خارجي

دانشگاه HACETTEPEدر سال1967 تأسيس گرديد و از نقطه نظر داخلي و خارجي و در زمينه آموزش و تحقيقات از معروفيت زيادي برخوردار مي‌باشد.

در حال حاضر اين دانشگاه داراي 9 دانشكده، 14 مدرسه حرفه‌اي، 13 انستيتو و 28 مركز تحقيقات و پژوهش است. اين دانشگاه يك دانشگاه دولتي است كه فقط از بودجه دولتي كه مجلس تركيه به آن تخصيص داده است استفاده مي‌كند. در اين دانشگاه 34000 دانشجو در دوره كارشناسي و كارشناسي ارشد و دكتري مشغول تحصيل هستند و كادر اداري و آموزشي اين دانشگاه 4019 نفر مي‌باشد.

تقاضا براي ورود به دانشگاه و مدارك مورد نياز:

براي سال تحصيلي 2006-2005 انتخاب دانشجويان خارجي براي تحصيل در دوره آموزش عالي در تركيه توسط مركز گزينش تركيه بر مبناي امتحان بين‌المللي براي دانشجويان خارجي انجام مي‌گيرد.

بغير از امتحان فوق، دانشجويان مي‌توانند از نتايج آزمون‌هاي مختلف ديگر كه معادل امتحان بين‌المللي براي دانشجويان خارجي است استفاده كنند. مانند ديپلم دبيرستان، جي.سي.اي (A -Level) و غيره.

مدارك مورد نياز:

 • ديپلم دبيرستان: يك رونوشت از ترجمه رسمي ريز نمرات دبيرستان و ديپلم به زبان انگليسي يا به زبان تركي (در هنگام ثبت‌نام يك نامه از وزارت آموزش و پرورش تركيه مبني بر آنكه ديپلم دبيرستان شما معادل ديپلم دبيرستان تركيه است مورد نياز خواهد بود).
 • فرم تكميل شده تقاضانامه: اين فرم را مي‌توانيد از دفتر آموزش و ثبت‌نام دانشگاه اخذ كنيد.
 • نتيجه امتحان: يك رونوشتي از نتيجه امتحانات مانند: امتحان بين‌المللي دانشجويي، جي.سي.اي
  (A-Level)و غيره كه به ضميمه اين تقاضانامه ارسال مي‌شود.
 • حداقل نمره براي امتحان بين‌المللي براي دانشجويان خارجي (Yös):

1- براي دانشكده‌هاي پزشكي و دندانپزشكي: 70 يا بالاتر

2- براي دانشكده داروسازي: 60 يا بالاتر

3- براي دانشكده مهندسي: 50 يا بالاتر

4- براي دانشكده علوم: 45 يا بالاتر

5- براي ساير دانشكده‌ها: حداقل نمره 40

“هزينه تحصيل براي دانشجويان خارجي” (به دلار امريكا)

سال تحصيلي 2005 2004

دانشكده دندانپزشكي:                            900 دلار

دانشكده اقتصاد و علوم مديريت (به زبان تركي): 600 دلار

دانشكده اقتصاد و علوم مديريت (به زبان انگليسي): 1200 دلار

دانشكده علوم تربيتي:                             570 دلار

دانشكده علوم تربيتي (به زبان انگليسي آلماني): 1140 دلار

دانشكده مهندسي (به زبان تركي):            690 دلار

دانشكده مهندسي (به زبان انگليسي):      1380 دلار

دانشكده هنرهاي زيبا:                             600 دلار

دانشكده ادبيات (به زبان تركي):                570 دلار

دانشكده ادبيات (زبان خارجه):                   1140 دلار

دانشكده پزشكي (به زبان تركي):              1050 دلار

دانشكده پزشكي (به زبان انگليسي):                  200 دلار

دانشكده داروسازي:                       900 دلار

دانشكده علوم (به زبان تركي):                  570 دلار

دانشكده علوم (به زبان انگليسي):             1140دلار

مدارس و هنرستان‌هاي حرفه‌اي دولتي آنكارا:

مديريت بهداشت:                                     360 دلار

فناوري بهداشت:                                      360 دلار 

اقتصادخانه:                                   360 دلار

پرستاري:                                               360 دلار

توانبخشي:                                   360 دلار

مددكاري اجتماعي:                         360 دلار

ورزش و فناوري:                                       360 دلار

هنرستان دولتي آنكارا:                              1170 دلار

هزينه‌هاي زندگي:

 • هزينه زندگي در آنكارا بين 300 الي 400 دلار در ماه متغير است. دانشجويان بايد هزينه خوابگاه و هتل را بپردازند.
 • دانشگاه HACETTEPEبه دانشجويان خارجي هيچگونه بورس تحصيلي يا كمك تحصيلي اعطا نمي‌كند.

دوره‌هاي كارشناسي، دوره‌هايي كه بعداً مي‌توان در آن ادامه تحصيل داد و سهميه‌اي كه اين دانشگاه عرضه مي‌كند:

دانشكده‌ها:

دانشكده دندانپزشكي:مدت 5سال تحصيلات آتي: دوره دكتري سهميه 4


 

دانشكده اقتصاد و علوم مديريت (كارشناسي)

 

دوره

مدت تحصيل

تحصيلات بعدي

سهميه

اقتصاد

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

4

اقتصاد (به زبان انگليسي)

4 سال

كارشناسي ارشد، دكتري

6

روابط بين‌الملل (زبان انگليسي)

4 سال

كارشناسي ارشد

4

مديريت (زبان انگليسي)

4 سال

كارشناسي ارشد، دكتري

10

مديريت دولتي ( زبان انگليسي +  زبان تركي)

4 سال

كارشناسي ارشد، دكتري

 

 

 

دانشكده علوم تربيتي (كارشناسي)

 

دوره

مدت تحصيل

تحصيلات بعدي

سهميه

مشاوره راهنمايي و روانشناسي

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

2

تربيت معلم در زيست‌شناسي (زبان آلماني)

5 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

4

تربيت معلم در شيمي (زبان آلماني)

5 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

4

تربيت معلم در علوم كامپيوتر و فناوري‌هاي آموزش

4 سال

ـــــــ

2

تربيت معلم در زبان انگليسي

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

10

تربيت معلم در زبان آلماني

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

4

تربيت معلم در رياضيات (زبان آلماني)

5 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

4

تربيت معلم در رياضيات براي مدارس ابتدايي

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

3

تربيت معلم در فيزيك (به زبان آلماني)

5 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

3

تربيت معلم براي دوره پيش دبستاني

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

2

تربيت معلم براي مدارس ابتدايي

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

7

تربيت معلم در علوم

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

4

 

 


 

دانشكده مهندسي (كارشناسي):

 

دوره

مدت تحصيل

تحصيلات بعدي

سهميه

مهندسي شيمي (به زبان انگليسي)

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

6

مهندسي كامپيوتر

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

3

مهندسي برق و الكتريك (انگليسي)

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

7

مهندسي در فيزيك ( زبان انگليسي و  زبان تركي)

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

3

مهندسي مواد غذايي( زبان انگليسي و  زبان تركي)

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

2

مهندسي زمين‌شناسي ( زبان انگليسي و  زبان تركي)

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

2

مهندسي هيدروژئولوژي (آبزمين‌شناسي)

( زبان انگليسي و  زبان تركي)

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

1

مهندسي معادن (به زبان انگليسي)

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

5

مهندسي انرژي هسته‌اي (به زبان انگليسي)

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

3

 

 

دانشكده هنرهاي زيبا (كارشناسي): 

 

دوره

مدت تحصيل

تحصيلات بعدي

سهميه

هنرهاي گرافيك

4 سال

كارشناسي ارشد (مهارت در هنر)

2

مجسمه‌سازي

4 سال

كارشناسي ارشد (مهارت در هنر)

2

معماري داخلي و طراحي محيط زيست

4 سال

كارشناسي ارشد (مهارت در هنر) 

2

نقاشي

4 سال

كارشناسي ارشد (مهارت در هنر)

2

سراميك‌سازي و شيشه‌گري

4 سال

كارشناسي ارشد (مهارت در هنر) 

2

 

 


 

دانشكده ادبيات (دوره كارشناسي): 

 

دوره

مدت تحصيل

تحصيلات بعدي

سهميه

فرهنگ و ادبيات آمريكا

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

6

باستان‌شناسي

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

1

زبان و ادبيات آلمان

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

8

زبان‌شناسي و زبان انگليسي

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

7

زبان و ادبيات انگليسي

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

9

زبان و ادبيات فرانسه

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

2

تاريخ

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

2

تاريخ هنر

 4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

2

ترجمه زبان (انگليسي)

4 سال

كارشناسي ارشد

5

ترجمه زبان (فرانسه)

4 سال

ــــــــ

3

مديريت اطلاعات و اسناد

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

4

فلسفه

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري 

2

روان‌شناسي

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

2

جامعه‌شناسي

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري 

2

زبان بومي تركي

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

1

زبان و ادبيات تركيه

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري 

2

 

 

دانشكده پزشكي: 

 

دوره

مدت تحصيل

تحصيلات بعدي

سهميه

دوره پزشكي دانشگاه

6 سال

ديپلم تخصصي (دكتري)

7

دوره پزشكي دانشگاه

6 سال

ديپلم تخصصي (انگليسي)

11

 

 


 

دانشكده داروسازي: 

مدت تحصيل: 4 سال   تحصيلات بعدي كارشناسي ارشد و دكتري           سهميه: 4 نفر

 

دانشكده علوم (كارشناسي):

 

دوره

مدت تحصيل

تحصيلات بعدي

سهميه

علوم آمار و بيمه

4 سال

كارشناسي ارشد

2

زيست‌شناسي ( به زبان انگليسي و  به زبان تركي)

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

4

شيمي (به زبان انگليسي)

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

8

رياضيات( به زبان انگليسي و  به زبان تركي)

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

3

آمار ( به زبان انگليسي و  به زبان تركي)

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

4

 

 

مدارس (كالج‌ها):

 

دوره

مدت تحصيل

تحصيلات بعدي

سهميه

مديريت بهداشت

( به زبان انگليسي و  به زبان تركي)

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

2

فناري بهداشت (تغذيه و رژيم غذايي)

( به زبان انگليسي و  به زبان تركي)

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

2

اقتصادخانه (تربيت و رشد كودك اقتصاد خانه)

( به زبان انگليسي و  به زبان تركي)

5 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

2

پرستاري ( به زبان انگليسي و  به زبان تركي)

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

4

توانبخشي و فيزيوتراپي

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

3

مددكاري اجتماعي

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

5

ورزش و فناوري تربيت‌معلم در تربيت‌بدني و ورزش

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

1

تفريحات سالم

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

1

علوم ورزشي ( به زبان انگليسي و  به زبان تركي)

4 سال

كارشناسي ارشد و دكتري

1

 

زبان:

در دوره‌‌اي كه به زبان تركي آموزش داده مي‌شود كليه دانشجوياني كه در اين دوره پذيرفته مي‌شوند مي‌توانند تحصيلات خود را در آغاز سال تحصيلي شروع كنند ولي آن عده از دانشجوياني كه نمرات آنها در آزمون زبان تركي پايين‌تر از سطح مورد نياز باشد بايستي در دوره زبان تركي شركت كنند تا اينكه سطح آنها به سطح دانشگاهي برسد.

آخرين تاريخ ارسال فرم تقاضا:

جون 2005

ارزيابي:

فرم تقاضاي داوطلبان بوسيله كميته پذيرش دوره مربوطه مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. نتايج ارزيابي در وب‌سايت دانشگاه به آدرس www.hacettepe.edu.tr  منتشر مي‌شود و همچنين بصورت كتبي اعلام مي‌شود. دانشجوياني كه در دوره مربوطه پذيرفته شدند “نامه پذيرش” از دانشگاه Hacettepeدريافت خواهند كرد كه با اين نامه دانشجو مي‌تواند از نزديكترين كنسولگري تركيه تقاضاي ويزا بنمايد.

 

آدرس دانشگاه:

Hacettepe University Registrar’s Office

06100 S1hhiye – ANKARA Turkey

تلفن:                       3123052140 0090

پست الكترونيكي:    این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید

وب سايت:               http:www.hacettepe.edu.tr

Ayşe KOCA

دفتر روابط عمومي براي دانشجويان خارجي

International Relations Office for International Students

تلفن:                       3123054199 0090

پست الكترونيكي:    این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید

تحصيلات در تركيه

(محلي كه غرب با شرق پيوند مي‌خورد)

 

چرا تركيه را براي تحصيلات انتخاب كنيم؟

تركيه داراي موقعيت استراتژي منحصر به فردي است كه غرب با شرق پيوند مي‌خورد. بخشي از تركيه جزو آسيا و بخش ديگر آن جزو اروپا محسوب مي‌شود و از اينرو داراي آب و هوا و جغرافياي متنوعي است. از آنجائيكه از سه طرف در محاصره درياها قرار دارد تركيه هميشه مسير تجاري براي ابريشم و غيره بوده است.

تركيه در سال1923 استقلال خود را بدست آورد و حكومت آن جمهوري است. در دهه‌هاي اخير تركيه به پيشرفت‌هاي قابل ملاحظه‌اي دست يافته است و داراي يك اقتصاد آزاد مي‌باشد. تركيه مناسبات خوبي با كشورهاي غربي دارد.

در تركيه دانشجويان مي‌توانند در زير يك سقف نوگرايي و سنت‌گرايي را تجربه كنند. تركيه يك كشور باثبات و امني محسوب مي‌شود. از اين گذشته در بعضي از دانشگاههاي تركيه زبان تدريس انگليسي مي‌باشد و از همه مهمتر كيفيت بالاي دانشگاهها باعث مي‌شود كه دانشجويان براي آينده آماده شوند.

مزيت دانشگاههاي تركيه:

 • استاندارد بالاي تحصيلي كه به دانشجويان مهارت‌هاي لازم براي زندگي در يك دنياي مدرن را اعطا مي‌كند.
 • مدارك معتبر بين‌المللي: مداركي كه دانشگاههاي تركيه اعطا مي‌كنند در سرتاسر دنيا به رسميت شناخته شده است.
 • كمپ‌هاي مدرن با امكانات فوق‌العاده، كتابخانه‌هاي مجهز و آزمايشگاههاي پيشرفته و همچنين امكانات فرهنگي و ورزشي، باشگاههاي دانشجويي و خوابگاههاي مجهز از جمله امكانات دانشگاهها مي‌باشد.
 • تنوع فرهنگي: در تركيه دانشجويان مي‌توانند با فرهنگ غرب و شرق آشنا شوند.
 • تحصيلات ارزان: تركيه كشوري است كه نسبت به بيشتر كشورهاي اروپايي و ايالات متحده امريكا از شهريه تحصيلي و هزينه زندگي ارزانتري برخوردار است.
 • محيط گرم و صميمي: 31 درصد جمعيت كشور تركيه بين سنين 12 تا 24سال مي‌باشد و از اينرو تركيه از آمدن جوانها استقبال مي‌كند. در كل مردم تركيه مهمان‌نواز هستند. 

آموزش عالي در تركيه:

در تركيه تحصيلات عاليه شامل كليه مؤسسات تحصيلي بعد از تحصيلات دبيرستاني مي‌شود كه حداقل يك دوره دوساله را ارائه مي‌كند و دانشجويان را براي دوره‌هاي فوق‌ديپلم، كارشناسي، كارشناسي ارشد يا دوره دكترا آماده مي‌كند. مؤسسات تحصيلات عاليه شامل دانشگاهها، دانشكده‌ها،كالج‌ها و مدارس حرفه‌اي است. نظام آموزش عالي در تركيه داراي 53 دانشگاه دولتي و 24 دانشگاه خصوصي است و كل دانشجوياني كه در سال2004 در مقطع تحصيلات عالي مشغول تحصيل بودند بالغ بر 9/1ميليون نفر بود.

پذيرش در مقطع دوره كارشناسي:

مدارك لازم تحصيلي:

 • ديپلم دبيرستان
 • كسب نمره قابل قبول در امتحانات معتبر بين‌المللي مانند: SAT، ACT، GCEو غيره يا كسب نمره قابل قبول از امتحانات ورودي دانشگاه در بعضي كشورها مانند اردن، لبنان، سوريه و چين يا كسب نمره قابل قبول از امتحانات بين‌المللي دانشجويي كه توسط مركز گزينش دانشجوي تركيه برگزار مي‌شود.

دانشگاهها در وب‌سايت‌هاي خود معيارهاي مربوطه براي پذيرش دانشجو را اعلام مي‌كنند.

امتحان بين‌المللي دانشجويي (YOS):

اين يك امتحان تعيين سطح است كه از دو آزمون تشكيل شده است.

1- آزمون مهارت‌هاي پايه فراگيري (كه توانايي درك مطالب توسط دانشجو را بررسي مي‌كند)

2- آزمون مهارت در زبان تركي (كه فقط براي دانشجوياني است كه مي‌خواهند در دانشگاههايي ثبت‌نام كنند كه زبان رسمي آن دانشگاهها تركي مي‌باشد). در پذيرش دانشجويان فقط نمره آزمون مهارت‌هاي پايه فراگيري مورد استثنا قرار مي‌گيرد.

براي دريافت فرم تقاضا و راهنمايي آزمون YOSمي‌توانيد با آدرس ذيل مكاتبه كنيد:

Ögrenci Secme Veyerlestirme, Merkezi, ÖSYM – YOS, 06538, ANKARA, TURKEY

 

اسناد فوق بصورت رايگان ارسال خواهد شد. شهريه امتحان و بررسي فرم تقاضا مبلغ 50دلار امريكا است. اين امتحانات معمولاً هر ساله در 17 كشور جهان در ماه آوريل برگزار مي‌گردد.

پذيرش در مقطع كارشناسي ارشد و بالاتر:

اين مقطع شامل كارشناسي ارشد، دكترا و رشته‌هاي تخصصي پزشكي است.

متقاضيان مي‌بايستي نمرات كسب شده از امتحان مقطع كارشناسي ارشد تركيه يا از آزمون معتبر بين‌المللي را ارائه كنند.

فهرست دانشگاههاي تركيه كه دانشجويان خارجي را مي‌پذيرند:

 

نام دانشگاه

سال تأسيس

شهر

نوع دانشگاه

1- AKDENİZ UNIVERSITY

1982

Antalya

دولتي

2- ANADOLU UNIVERSITY

1973

Eskişehir

دولتي

3- ANKARA UNIVERSITY

1946

Ankara

دولتي

4- ATATÜRK UNIVERSITY

1957

Erzurum

دولتي

5- ATILIM UNIVERSITY

1997

Ankara

خصوصي

6- BAHÇEŞEHİR UNIVERSITY

1998

İstanbul

خصوصي

7- BAŞKENT UNIVERSITY

1994

Ankara

خصوصي

8- BEYKENT UNIVERSITY

1997

İstanbul

خصوصي

9- BİLKENT UNIVERSITY

1984

Ankara

خصوصي

10- BOĞAZİÇİ UNIVERSITY

1971

İstanbul

دولتي

11- ÇANKAYA UNIVERSITY

1997

Ankara

خصوصي

12- ÇUKUROVA UNIVERSITY

1973

Adana

دولتي

13- DOĞUŞ UNIVERSITY

1997

İstanbul

خصوصي

14- DOKUZ EYLÜL UNIVERSITY

1982

İzmir

دولتي

15- EGE UNIVERSITY

1955

İzmir

دولتي

نام دانشگاه

سال تأسيس

شهر

نوع دانشگاه

16- ERCİYES UNIVERSITY

1978

Kayseri

دولتي

17- FATİH UNIVERSITY

1996

İstanbul

خصوصي

18- GALATASARAY UNIVERSITY

1994

İstanbul

دولتي

19- GAZİ UNIVERSITY

1982

Ankara

دولتي

20- GAZİANTEP UNIVERSITY

1987

Gaziantep

دولتي

21- HACETTEPE UNIVERSITY

1967

Ankara

دولتي

22- HALİÇ UNIVERSITY

1998

İstanbul

خصوصي

23- IŞIK UNIVERSITY

1996

İstanbul

خصوصي

24- İSTANBUL BİLGİ UNIVERSITY

1996

İstanbul

خصوصي

25- İSTANBUL COMMERCE UNIVERSITY

2001

İstanbul

خصوصي

26- İSTANBUL KÜLTÜR UNIVERSITY

1997

İstanbul

خصوصي

27- İSTANBUL TECHNICAL UNIVERSITY

1944

İstanbul

دولتي

28- İSTANBUL UNIVERSITY

1933

İstanbul

دولتي

29- İZMİR UNIVERSITY OF ECONOMICS

2001

İzmir

خصوصي

30- İZMİR UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

1992

İzmir

دولتي

31- KADİR HAS UNIVERSITY

1997

İstanbul

خصوصي

32- KAFKAS UNIVERSITY

1992

Kars

دولتي

33- KARADENİZ TECHNICAL UNIVERSITY

1955

Trabzon

دولتي

34- KOÇ UNIVERSITY

1992

İstanbul

خصوصي

35- MARMARA UNIVERSITY

1982

İstanbul

دولتي

36- MIDDLE EAST TECHNICAL UNIVERSITY

1956

Ankara

دولتي

37- MİMAR SİNAN UNIVERSITY OF FINE ARTS

1982

İstanbul

دولتي

38- OKAN UNIVERSITY

1999

İstanbul

خصوصي

39- ONDOKUZ MAYIS UNIVERSITY

1975

Samsun

دولتي

40- OSMANGAZİ UNIVERSITY

1993

Eskişehir

دولتي

41- SABANCI UNIVERSITY

1996

İstanbul

خصوصي

42- SELÇUK UNIVERSITY

1975

Konya

دولتي

43- TRAKYA UNIVERSITY

1982

Edirne

دولتي

44- UFUK UNIVERSITY

1999

Ankara

خصوصي

45- ULUDAĞ UNIVERSITY

1975

Bursa

دولتي

46- YAŞAR UNIVERSITY

2001

İzmir

خصوصي

47- YEDİTEPE UNIVERSITY

1996

İstanbul

خصوصي

48- YILDIZ TECHNICAL UNIVERSITY

1982

İstanbul 

دولتي

 

 

T: Turkish,  E: English,   F: French,   G: German


 

زندگي در تركيه:

تركيه داراي محيطي سالم و گرم براي دانشجويان است.

مسكن:

تقريباً كليه كمپ‌هاي دانشگاهي داراي امكانات مسكن مي‌باشند. به غير از خوابگاههاي دانشگاهي، خوابگاههاي دولتي كليه دانشجويان را تحت پوشش خود قرار مي‌دهند. انتخاب ديگري كه وجود دارد اجاره آپارتمان بصورت اشتراكي مي‌باشد.

غذا:

در كليه دانشگاهها، رستوران‌هاي خوبي وجود دارند كه غذاهاي با كيفيت خوب و با قيمت مناسب در اختيار دانشجويان قرار مي‌دهد. همينطور دانشجويان مي‌توانند خود اقدام به پختن غذا نمايند.

شهريه و هزينه زندگي:

هزينه تقريبي زندگي براي دانشجويان خارجي حداقل ماهي 300 الي 400 دلار امريكا است و اين بستگي به نحوه زندگي دانشجو دارد. كتاب و هزينه‌هاي اداري براي هر ترم معادل 100 الي 150 دلار امريكا مي‌باشد. شهريه تحصيلي هر ساله تعيين مي‌شود. در سال تحصيلي 2004-2003 شهريه تحصيلي براي دانشجويان خارجي متغير بود. معمولاً شهريه سالانه تحصيلي معادل 250 الي 1800 دلار امريكا در دانشگاههاي دولتي و معادل 6000 الي 16000 دلار امريكا در دانشگاههاي خصوصي است.

حمل و نقل:

حمل و نقل عمومي شامل اتوبوس، ميني‌بوس و مترو مي‌شود. دانشجويان مي‌توانند از تخفيف ويژه دانشجويي براي سفرهاي درون شهري و برون شهري استفاده كنند.

مقررات مربوط به دانشجويان خارجي:

ويزاي دانشجويي:

دانشجويان خارجي مي‌بايستي از نزديكترين كنسولگري تركيه در كشورشان ويزاي دانشجويي را كسب كنند. قبل از ورود به تركيه اين ويزا بايد گرفته شود. دانشجويان مي‌بايستي نامه پذيرش دانشگاه را به كنسولگري براي دريافت ويزا ارائه كنند.

اجازه اقامت:

كليه دانشجويان خارجي بدون استثناء بايستي نزد اداره پليس ثبت‌نام كنند و اجازه اقامت را دريافت نمايند. طبق قانون دانشجويان خارجي مي‌بايستي در عرض يكماه بعد از ورود به تركيه نزد اداره پليس ثبت‌نام كنند. اجازه اقامت مي‌بايستي هر ساله تمديد شود و براي تمديد آن نياز به ارائه گواهي معتبر دانشجويي است.

بيمه:

دانشجويان مي‌بايستي بيمه معتبر را براي هزينه‌هاي ضروري و بستري شدن در بيمارستان‌هاي تركيه تهيه كنند.

زندگي اجتماعي:

شهرهاي تركيه داراي بناهاي فرهنگي و تاريخي زيادي است. همينطور تئاتر، سينما و نمايشگاههاي فرهنگي و فستيوال‌هاي زيادي در شهرهاي تركيه وجود دارد. در تركيه مي‌توانيد چهار فصل را تجربه كنيد و از اينرو امكانات ورزشي متعددي وجود دارد مانند شنا، قايق‌سواري و اسكي. همينطور فوتبال، بسكتبال، واليبال و دوميداني نيز جزو فعاليت‌هاي ورزشي و تفريحي در تركيه است.

براي اطلاعات بيشتر مي‌توانيد به آدرس‌هاي اينترنتي ذيل مراجعه كنيد:

www.studyturkey.metu.edu.tr

آدرس اينترنتي براي امتحان تعيين سطح (YOS):

www.osym.gov.tr

آدرس اينترنتي انجمن‌ تحصيلات عاليه تركيه:

www.yok.gov.tr.

آدرس اينترنتي وزارت فرهنگ و جهانگردي تركيه:              

                    www.kulturturizm.gov.tr.

 


 

دانشگاه فني خاورميانه

كمپ شمال قبرس

مزيت‌هاي دانشگاه فني خاورميانه (كمپ شمال قبرس)

 • ارائه مدارك معتبر بين‌المللي
 • كمپ‌هاي مدرن
 • شهريه ارزان
 • محيط گرم و صميمي در يك جزيره چند مليتي در مديترانه

دوره‌هاي 4 ساله كارشناسي كه در اين دانشگاه در كمپ شمال قبرس تدريس مي‌شوند عبارتند از:

 • مديريت بازرگاني
 • مهندسي راه و ساختمان
 • مهندسي كامپيوتر
 • اقتصاد
 • مهندسي برق و الكترونيك
 • مهندسي مكانيك
 • علوم سياسي و روابط بين‌الملل

هدف كمپ شمال قبرس معرفي خويش بعنوان يك دانشگاه معتبر در منطقه مديترانه است. اين كمپ در يك فضاي 750 هكتاري بنا شده است و حدود 50 كيلومتري غرب نيكوزيا و 6 كيلومتري شمال Morphouقرار دارد. اين كمپ مدرن مجهز به پيشرفته‌ترين تجهيزات علمي و فني از جمله: ساختمان‌هاي آموزش، مدرسه آمادگي، آزمايشگاهها، مراكز فرهنگي و تفريحي و مجتمع كتابخانه، اداري و كامپيوتر، ساختمان اتحاديه دانشجويان، فروشگاه كتاب، كافه تريا، مركز خريد، خوابگاه، مجتمع ورزشي، استخر شنا، زمين تنيس، استاديوم، اداره پست، دهكده تفريحي و مركز مشاوره و بهداشت.

مدارك مورد نياز براي ورود به دانشگاه:

1- ديپلم دبيرستان يا معادل آن

2- نتايج قابل قبول از يكي از امتحانات معتبر بين‌المللي مانند: SAT1، GCEيا از كنكور ورودي بعضي از كشورها يا كسب نمره قابل قبول از امتحان بين‌المللي دانشجويي (YOS)كه توسط مركز تعيين سطح و گزينش دانشجوي تركيه برگزار مي‌شود.

شهريه سالانه براي سال تحصيلي 2006-2005 بالغ بر 4300 دلار امريكا است.

تاريخ نهايي اوليه براي پذيرش تقاضا:           17 جون 2005

تاريخ نهايي براي پذيرش تقاضا:                  12 آگوست 2005

آدرس: دانشگاه فني خاورميانه

اداره آموزش               ODTU 06531 Ankara, Turkey

تلفن:    903122104670+              پست الكترونيكي:    این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید

 

   

     

 
Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks 
 
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی