صفحه اصلی اخبار مدارک دانشگاه‌های غیرمعتبر پزشکی، دیگر ارزشیابی نمی‌شود
PDF چاپ نامه الکترونیک

مدارک دانشگاه‌های غیرمعتبر پزشکی، دیگر ارزشیابی نمی‌شود

در گذشته دانشجویان پزشکی که در دانشگاه‌های غیرمعتبر خارجی درس می‌خواندند، می‌توانستند دوره‌های تکمیلی را در دانشگاه‌های ایران بگذرانند و پس از گذراندن این دوره‌ها، مدرک پزشکی آنها مورد تائید وزارت بهداشت قرار می‌گرفت، اما حالا وزارت بهداشت اعلام کرده است که دیگر چنین دوره‌های تکمیلی‌ای در ایران برگزار نمی‌شود و این حرف به این معنی است که دیگر هیچ راهی برای ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های پزشکی غیرمعتبر خارجی وجود ندارد.

به گفته سلیمان احمدی، رییس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، دانشجویان پزشکی که در دانشگاه های خارجی غیرمعتبر درس می خوانند، دیگر نمی توانند دوره های تکمیلی را در ایران بگذرانند.

قسمت مهم ماجرا اینجاست که هنوز هم بسیاری از دانشجویان علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی، از این قانون بی اطلاعند.

احمدی در گفت وگو با جام جم خاطرنشان می کند که با وجود گذشت چند سال از تصویب این قانون، هنوز هم بسیاری از علاقه مندان رشته پزشکی به دام دانشگاه های خارجی غیرمعتبر می افتند و در نهایت هم وقتی متوجه می شوند که مدارک فارغ التحصیلی آنها در داخل غیرقابل ارزشیابی است، برای ادامه تحصیل در ایران تقاضا می دهند، ولی مشکل اینجاست که به دلیل کمبود ظرفیت رشته پزشکی در داخل، نمی توانیم برای آنها مجوز ادامه تحصیل در ایران را صادر کنیم.

به بیان دیگر، با وجود آن که وزارت بهداشت اعلام کرده است که دیگر هیچ دوره تکمیلی ای برای این گروه از دانشجویان برگزار نمی کند، اما هنوز هم شمار زیادی از داوطلبان پزشکی گمان می کنند که اگر بتوانند در یک دانشگاه خارجی - حتی غیرمعتبر از نظر وزارت بهداشت- درس بخوانند و براحتی از این دانشگاه پذیرش بگیرند، در نهایت می توانند پس از گذراندن چند ترم تحصیلی در خارج به ایران بیایند و در نهایت هم بدون آن که از سد کنکور گذشته باشند، تحصیلشان را در داخل کشور به پایان برسانند.

رییس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت خاطرنشان می کند که طی همین سال ها که برگزاری دوره های تکمیلی پزشکی در ایران لغو شده است، باز هم با شماری از دانشجویان پزشکی روبه رو شده است که در دانشگاه های غیرمعتبر خارجی درس خوانده اند و با تصور گذراندن دوره های تکمیلی در ایران، خواستار ادامه تحصیل در ایران بوده اند.

به گفته این مقام مسئول، اگر رسانه ها در این زمینه اطلاع رسانی کنند و به داوطلبان درباره لغو دوره های تکمیلی پزشکی در وزارت بهداشت هشدار دهند و از آنها بخواهند که فقط در دانشگاه های خارجی مورد تائید وزارت بهداشت درس بخوانند، تعداد این دانشجویان فریب خورده به شکل چشمگیری کاهش پیدا می کند.سال قبل ظرفیت پذیرش رشته پزشکی در همه دانشگاه های دولتی کشور، فقط 4700 نفر بود. یعنی تصور کنید هرساله از بین صدها هزار دانشجوی گروه علوم تجربی که خیلی هایشان آرزوی پزشک شدن را در سر می پرورانند، فقط همین تعداد محدود می توانند رویایشان را محقق کنند.

جالب تر آن که طی سال های اخیر هم معمولا گروه علوم تجربی، بیشترین تعداد کنکوری ها را داشته، ولی با این وجود، شانس قبولی در رشته پزشکی، گاه زیر یک درصد است.

ظرفیت محدود دانشگاه های علوم پزشکی کشور و اقبال گسترده دانشجویان ایرانی برای تحصیل در رشته پزشکی موجب شده که بسیاری از داوطلبان و علاقه مندان این رشته، راهی دانشگاه های خارج از کشور شوند و آرزوهایشان را در سرزمینی دیگر زنده کنند.اما همیشه هم این تب بالای پزشک شدن، با خوبی و خوشی تمام نمی شود و به گفته مسئولان وزارت بهداشت، هم اکنون شمار زیادی از دانشجویان ایرانی در دانشگاه های خارجی درس پزشکی می خوانند، اما در صورت فارغ التحصیل شدن هم مدارک آنان مورد تائید وزارت بهداشت نیست.

تکلیف این دانشجویان چیست؟

سیاست جدید وزارت بهداشت برای ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشجویان تحصیل کرده در خارج، سیاست صفر و یکی است. یعنی بر اساس دستورالعمل های این وزارتخانه، یا مدرک تحصیلی دانشجویی معتبر است یا اعتباری ندارد و هیچ حالت سومی وجود ندارد.

یعنی در حالی که در گذشته، امکان تطابق مدارک تحصیلی برای مدارک صادر شده از سوی دانشگاه های غیرمعتبر وجود داشت و داوطلب می توانست 80 درصد واحدهای درسی اش را در دانشگاه داخلی تطبیق بدهد، اما دیگر چنین امکانی وجود ندارد و مدارک تحصیلی این داوطلبان، فاقد اعتبار است.

به تعبیر دیگر، مدارک صادر شده از سوی این دانشگاه ها، مورد تائید وزارت بهداشت نیست و در بهترین حالت، دانشجوی فارغ التحصیل شده فقط می تواند در همان کشوری به طبابت بپردازد که مدرک تحصیلی اش را از آنجا دریافت کرده است(البته آن هم به شرطی که حداقل مسئولان وزارت بهداشت آن کشور، مدارک صادر شده از سوی آن دانشگاه را قبول داشته باشند.)

قبل از پذیرش، استعلام بگیرید

تائید نشدن مدارک فارغ التحصیلی یک دانشگاه خارجی از سوی وزارت بهداشت، الزاما به این معنی نیست که نحوه تحصیل در آن دانشگاه خیلی ضعیف باشد یا آن که دانشجو نمی تواند دانش پزشکی را در آنجا بیاموزد، بلکه در همه کشورهای جهان، تصدی شغل حساس پزشکی به ضرورت هایی نیاز دارد که یکی از آن ضرورت ها، کیفیت بالای آموزش تحصیلات پزشکی است.

یعنی شاید به اعتقاد مسئولان نظام آموزش عالی در یک کشور، آموزش های پزشکی در یک دانشگاه خاص مورد تائید و باکیفیت باشد، اما در کشوری دیگر چنین اجماع نظری وجود نداشته باشد.رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت تاکید می کند که داوطلبان علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه های خارجی، قبل از گرفتن پذیرش دانشگاهی به «سایت مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت» مراجعه کنند و از دانشگاه های پزشکی مورد تائید وزارت بهداشت مطلع شوند تا یک عمر تحصیل آنها در خارج از کشور به باد نرود و بتوانند بدون دغدغه در داخل کشور به طبابت بپردازند.

البته هر ساله احتمال افزایش فهرست تعداد دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت وجود دارد، ولی احمدی اطمینان خاطر می دهد که اگر در سال 93 دانشگاهی مورد تائید وزارت بهداشت باشد و بر فرض در سال 94 مورد تائید این وزارتخانه نباشد، دانشجویان متقاضی سال 93 می توانند با خیال راحت و بدون دغدغه در آن دانشگاه درس بخوانند و در واقع نباید دغدغه تائید آن دانشگاه را در سال های آینده داشته باشند.

 
Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks 
 
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی